Katarzyna Mamzer

Kwarantanna – co robić w domu?

Zamknięte kina, teatry, siłownie, restauracje, odwołane koncert  i my zamknięci w czterech ścianach. Izolacja, czy częściej kwarantanna to nasza dzisiejsza rzeczywistość, świat w czasach epidemii. Coraz częściej zdajemy sobie pytanie: co można robić w tym czasie w domu? I nie chodzi tylko o wypełnienie czasu, ale też oderwanie na chwilę myśli od przytłaczających wiadomości i znalezienie sposobu, by choć trochę odpocząć psychicznie.

Co konkretnie można robić, skoro już musimy zostać w domu? Spróbujemy podsunąć wam kilka pomysłów. 

Przeczytaj książkę

Jakiś czas temu poruszaliśmy temat stanu czytelnictwa w Polsce. Według danych za 2018 r. ⅔ Polaków nie przeczytało w ciągu roku ANI JEDNEJ książki. Może jednak kwarantanna to dobry czas, aby zmienić te liczby? Tym bardziej że wiele serwisów czytelniczych wprowadziło właśnie darmowe okresy próbne:

  • Empik oferuje konto empik premium 60 dni za darmo, a w nim dostęp do 13 tysięcy e-booków oraz audiobooków
  • Podobnie Legimi, czyli wypożyczalnia e-booków, wprowadziła 14-dniowy okres próbny
  • A jeśli wolicie słuchać, niż czytać, to na przykład Storytel i Audioteka oferują 2 tygodniowy darmowy dostęp do tysięcy audiobooków

Odwiedź wirtualne muzeum

A co, jeśli chcemy, choć na chwilę zmienić otoczenie? Innymi słowy – może warto wybrać się na wirtualny spacer? Wiele muzeów w Polsce i na świecie udostępniło ostatnio taką opcję zwiedzania. Są to na przykład: 

Zorganizuj seans filmowy

Jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania czasu w domu, nie tylko podczas kwarantanny, jest oglądanie filmów i seriali. Dlatego kilka platform wyszło naprzeciw klientom i wprowadziło darmowe okresy próbne:

Bądź bliżej kultury

Do seansów filmowych na kanapie w domu jesteśmy już przyzwyczajeni. Okazuje się jednak, że teatry także wychodzą naprzeciw widzom i można znaleźć dziesiątki przedstawień teatralnych online:

  • Ninateka to platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego, czyli ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie
  • Carmen, Halka czy Straszny Dwór to tylko kilka z propozycji Teatru Wielkiego. Możecie również sprawdzić kanał YouTube naszej lokalnej Opery Wrocławskiej, tam również sukcesywnie pojawiają się nowe spektakle, m.in. Kopciuszek.
  • Od 20 do 29 marca miał się odbyć we Wrocławiu 41 Przegląd Piosenki Aktorskiej, który z wiadomych względów został odwołany. Organizatorzy postanowili jednak chociaż trochę zrekompensować widzom stratę i ruszyli z Wirusową Telewizją Festiwalową. Codziennie publikowane jest kilkunastominutowe show online z udziałem artystów, zaproszonych na festiwal.

A może trochę ruchu?

Zamknięte siłownie i baseny, a spiżarnie pełne makaronu. Wygląda na to, że do wakacji, każdy z nas będzie mógł się pochwalić sporą oponką. Niekoniecznie! Być może kwarantanna to najlepszy czas, żeby podjąć się np. wyzwania 30 dni do szpagatu? Może odpalić któryś z tysięcy filmików treningowych dostępnych na YouTube? Albo wypróbować, którąś z aplikacji w stylu 7 minute workout. A co jeśli jesteście fanami zajęć grupowych i nie możecie sobie wyobrazić treningu bez interakcji z ludźmi? Bez obaw, coraz więcej trenerów personalnych oferuje zajęcia online, w których trakcie ćwiczą na żywo razem z uczestnikami. 

Kwarantanna w kilku językach?

Przymusowa izolacja to też dobry czas na naukę czegoś, na co nigdy nie mieliśmy czasu. Można ten czas poświęcić np. na poznanie nowego języka. Tu przydatne są takie aplikacje jak np.:

Obierz dobry kurs!

A może zawsze chcieliście spróbować swoich sił w programowaniu, albo poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekonomii, biologii, historii lub medycyny? Okazuje się, że i tu możemy coś zdziałać, nie ruszając się z domu. Poniżej kilka przykładów witryn oferujących darmowe kursy online z przeróżnych dziedzin:

A wy czy w czasie kwarantanny macie czas na swoje pasje? Czym się zajmujecie w czasie przymusowej izolacji?

Koniecznie podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach!

O autorze:

Katarzyna Mamzer

Z wykształcenia biotechnolog, na co dzień zajmuje się bakteriami. W wolnym czasie poznaje inne kraje i kontynenty podróżując lub ucieka w świat fantazji przy kawie i dobrej książce.

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kwarantanna - co z nami robi? - Maraton Pomysłów Społecznych - […] macie kilka takich czynności, które sprawiają frajdę. Przygotowaliśmy na ten temat osobny artykuł, do przeczytania którego serdecznie cię […]

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This